3 reservelæger til introstilling i Ortopædkirurgi inkl. ATLS, AO-basic eller SAKS kursus
Tre reservelæger til introduktionsstilling, stillingsnummer 1516170-42-i-6, 1516170-42-i-7 og 1516170-42-i-1, ved Afdeling for Led- og Knoglekirurgi, Herlev og Gentofte Hospital er ledige til besættelse henholdsvis to 1. maj og én 1. juni 2025.
De ansatte i stillingen indgår i afdelingens mellemvagtslag (alt efter kvalifikationer evt. et par måneder i forvagtslaget) på Herlevs matrikel med vagt fra vagtværelse.
Herlev Hospital varetager al akut ortopædkirurgi i Region Hovedstadens område Midt, der omfatter Herlev og Gentofte Hospitals optageområde. Afdelingen har desuden en stor elektiv produktion med højt specialiseret funktion i skulder/albuekirurgi og regionsfunktion i fod-ankel-, hånd- og alloplastikkirurgi og varetagelse af hovedfunktionsniveau i idrætskirurgi og sår- og infektionskirurgi.
I henhold til målbeskrivelsen for introduktionsstilling, vil kompetencerne opnås ved forløb på henholdsvis Herlev- og Gentofte-matriklen som tilpasses individuelt. Der lægges vægt på operativ oplæring og der er Masterclass ca. en gang pr. måned, hvor man sammen med de øvrige introlæger når igennem en meget stor del af pensum i ortopædisk kirurgi. Der er ligeledes undervisningspligt af bl.a. behandlersygeplejersker.
…. Læs hele opslaget på Sundhedsjob.dk
Ansættelsesform:
Arbejdstid: