To nye private aktører og flere ydernumre skal afhjælpe ventetider i børne- og ungdomspsykiatrien i Nordjylland

Region Nordjylland vil udvide samarbejdet med to privatklinikker for at nedbringe de lange ventetider i Børne- og Ungdomspsykiatrien. Det sker for at nedbringe ventelisterne i regionen. Det fremgår af et referat fra et møde i Forretningsudvalget i Region Nordjylland.

Fremover skal Aleris og Empano sammen med det eksisterende samarbejde med Hejmdal bidrage til hurtigere udredning af børn og unge. Skovhuset var oprindeligt en del af planen, men har siden trukket sig fra initiativet.

Samtidig arbejder regionen på at etablere to nye ydernumre i børne- og ungdomspsykiatrien. De nye speciallægepraksisser forventes samlet at kunne behandle omkring 800 patienter om året.

Derudover gennemføres en række interne tiltag på Aalborg Universitetshospital, herunder optimering af patientforløb, visitation og planlægning, som skal øge kapaciteten og bidrage til kortere ventetider.

Foto med tal til Pxhere

Lægelivet