Overlæger ved Laboratorieenheden Patologi, Regionshospitalet Randers

Stillinger som overenskomstansatte overlæger ønskes besat ved Laboratorieenheden – Patologi, Regionshospitalet Randers pr. 1. april 2025 eller efter aftale. 

Du skal være dansk autoriseret speciallæge i Patologisk anatomi og cytologi, og have lyst samt evner til, at indgå i et teamwork med afdelingens øvrige læger og personale. 

Vi søger overlæger, som har lyst til at være med til at udvikle afdelingen. Vi har en bredspektret præparatmængde indenfor gynækopatologi og gastropatologi sammen med screeningsprøverne indenfor cervixcytologi og tarmkræftscreening. Vi har også en interessant mængde af nongynækologisk cytologi samt dermotopatologiprøver med mulighed for digital immunfluorescens. Det tilstræbes, at overlægerne bestrider mindst to specifikke organområder. 

Vi tilbyder en velfungerende arbejdsplads med et godt arbejdsmiljø og plads til humor. Vi har fokus på løbende videreuddannelse, hvorfor du vil blive tilbudt efteruddannelse på nationale og internationale kurser og kongresser. Vi kan også tilbyde dig supplerende lederuddannelse for funktionsledere i Regions Midtjylland. 

…. Læs hele opslaget på Sundhedsjob.dk

Arbejdssted:

  • Regionshospitalet Randers
  • Ansættelsesform:

  • Fast ansættelse
  • Arbejdstid:

  • Fuld tid