Læge vil anke dom for svindel med blodprøver
Retten i Glostrup har i dag dømt en speciallæge i almen medicin for svindel med unødige blodprøver og konsultationer. Det skriver blandt andet Berlingske.
Lægen nægtede sig skyldig under sagen og fastholder, at de mange undersøgelser skyldtes patientgrundlaget i klinikken, med mange kroniske patienter. Lægens advokat oplyser at dommen ankes.
Den 66-årige læge har tidligere drevet klinik i Søborg ved København. I følge anklagen -og nu også dommen- tog lægen unødvendige blodprøver i tilfælde af blandt andet fodsvamp og udskrivelse af p-piller, og har derfor kunne fakturere regionen for ydelser og tillægsydelser for ikke under to millioner kroner for meget.
Lægen er idømt 16 måneders betinget fængsel og 200 timers samfundstjeneste. Samtidig frakendes læge retten til at eje eller drive en lægeklinik.
Foto: Picryl










